Vartojimo paskolos kaina

Daugelis mūsų yra girdėjęs apie vartojimo kreditus, tačiau kuomet pastarųjų prireikia – iškyla labai daug klausimų. Pats pagrindinis – kiek pinigų turėsiu grąžinti, jei pasiskolinsiu X sumą X laiko tarpui. Rodos, kad ir kiek skaitote D. U. K skyrelį vistiek iškyla labai daug klausimų, kurie trukdo suvokti, kokia gautinė suma turi pasiekti paskolas teikiančios kompanijos sąskaitą. Mes jums pabandysime labai detaliai paaiškinti visus mokesčius, kurie apipina paslaugą, jeigu nusprendėte pasiskolinti iš greituosius kreditus teikiančių kompanijų.

Vartojimo paskolos įmoką sudaro paskolos dalis, palūkanos ir įvairūs sutarties sudarymo, administravimo ir kt. mokesčiai.

Šaltinis: Lietuvos bankas www.lb.lt

Paskolos dalis

Tai yra pagrindinė paskolos įmokos dalis, nuo kurios ir  skaičiuojami visi kiti paskolos kaštai. Dalinai gražinus paskolą, sumažėja ir palūkanų dalis. Jei nebūtų palūkanų ir mokesčių, įmoka tiesiog būtų lygi paskolintai sumai padalintai iš mokėjimo periodų skaičiaus. Susidūrus su sunkumais – galima kreditoriaus paprašyti šią mokėjimo dalį atidėti, bet praėjus atidėjimo laikotarpiui jūsų periodinė įmoka išaugs. Tai ivyks del to, kad atidėta dalis bus paskirstyta į kitus mokėjimus.

Tai labiausiai aiški paskolos kainos dalis, tad daug rašyti apie tai nėra prasmės.

Palūkanos

Palūkanos – mokestis už naudojimąsi kreditoriaus pinigais arba tai yra pajamos, gaunamos leidžiant kitam naudotis paskolintu kapitalu. Palūkanos dažniausiai yra vertinamos kaip procentas per laiko tarpa išreikšta kaina, susiejanti dabartinę vertę su būsimąja. Palūkanų norma yra pagrindinė procentinė savoka, naudojama praktiškai visuose paskolų sandoriuose.

Reikėtų pažymėti kad, dažnai yra skelbiama kad, kokia nors kompanija sumažino palūkanų normą iki sakykime 2%. Bet dažniausiai yra kalbama apie mėnesinę palūkanų normą, ir tai yra šioks toks finansiškai neišprususių žmonių klaidinimas – nes metinė palūkanų norma ( MPN ) yra 24%, kas nėra labai mažai. Sutartyje jūs niekur nepamatysite tokios sąvokos kaip mėnesinė palūkanų norma, nes Lietuvos bankas yra įpareigojęs visus Lietuvos kreditorius sutartyse naudoti standartizuotus rodiklius.

Daugiau informacijos apie rodiklius rasite skiltyje “finansiniai paskolų palyginimo rodikliai”

Su sutartimi susiję mokesčiai

Registracijos mokestis

Jeigu norite pasiskolinti – jums reikia užsiregistruoti konkrečios kompanijos internetiniame puslapyje. Registracija įkainojama minimaliomis sumomis siekiant, kad būtų patvirtinta jūsų banko sąskaita. Dažniausiai registracija įkainojama nuo 0,01 ct iki 1 EUR. Viskas priklauso nuo kompanijos. Pervesti mokestį reikia į jus dominančios kompanijos turimą banko sąskaitą. Mokestis dažnai būna gražinamas, jei paskolos pasiūlymas yra priimtas.

Šis mokestis yra labiau simbolinis ir skirtas jūsų asmenybės patvirtinimui. Taip yra apsidraudžiama nuo nerimtų užklausų, kurios gaišta vadybininkų laiką.

Kreditingumo vertinimo mokestis

Valstybė įpareigoja kredito davėją patikrinti interesantą specialioje CreditInfo duomenų bazėje. Toje bazėje matosi visa jūsų kredito istorija, pagal kurią kreditorius sprendžia kokiomis sąlygomis galima išduoti kreditą. Paprastai šis vertinimas yra nemokamas, bet yra kompanijų kurios už kreditingumo įvertinimą paprašys iš jūsų net 20 eurų. Paprastai tai kompanijos, kurios pačios neišduoda kreditų, o uždirba iš tarpininkavimo mokesčių.

Sutarties sudarymo mokestis

Vienas iš mokesčių del kurių vartotojai labiausiai būgštauja. Be abejonės sutarties sudarymas užima kreditoriui laiko, bet didžiausia neteisybė yra ta kad šis mokestis būna procentinis nuo skolinamos sumos, nes ar tikrai padaugėja darbo jeigu skolinama suma yra didesnė? Jeigu skolinama be užstato, tai darbo yra tiek pat. Skolinant su užstatu darbo apimtis gali priklausyti nuo užstatomų objektų skaičiaus, bet ne nuo vertės. Deja, dažniausia praktika yra tokia kad imamas procentas nuo sumos ir tiek.

Būna variantų kai sutarties sudarymo mokestis yra nemokamas, kita vertus, sutartis sudaroma tik tuo atveju jeigu pasiūlymas yra paruoštas. Tad logiška manyti, kad sutarties sudarymo kaštai jau iskaičiuoti į palūkanas, ar administravimo mokesčius.

Jei skolinates per tarpininkus, paskolos gražinimo metu jums reikės susimokėti tarpininkavimo mokestį, kuris dažniausiai bus išreikštas procentinę išraiška nuo sumos.

Sutarties administravimo mokesčiai

Dažnas yra girdėjęs, kad kompanijos komunikuoja, kad nėra jokių paslėptų mokesčių. Būtent, čia ir slepiasi tie mokesčiai. Dažnai, būna taip kad, įmamas mėnesinis sutarties administravimo mokestis, kuriame jau yra iskaičiuotas – vadybininko sugaištas laikas aptarnaujant ir stebint jūsų paskolą. 

O būna ir taip kad, kiti mokesčiai yra paslėpti palūkanų normoje. Nepriklausomai ar skelbiami ar neskelbimi, sutarties administravimo mokesčiai yra iskaičiuoti, nes paskolos aptarnavimas neišvengiamai turi savus kaštus. Tikrai nei viena kredito įmonė nėra to užmiršusi.

Yra pavyzdžių, kai šis mokestis yra nurodomas procentinę išraiška per dieną, yra kai per mėnesį. Būtinai įsivertinkite, kokią dalį paskolos kainos šis mokestis turi galutiniai paskolos kainai.

Esminis skirtumas tarp palūkanų normos ir administravimo mokesčio yra kad bendrovė skaičiuoja nuolatinį  mėnesinį administravimo mokestį. Šis mokestis išlieka vienodas visą paskolos laikotarpį, nesvarbu, kiek paskolos grąžintume. Metinė palūkanų norma, skaičiuojama nuo likutinės paskolos vertės, todėl kiekvieną mėnesį mažėja. Tad nors abu rodikliai yra išreikšti vienoda procentine išraiška, jie nėra vienodi. Šis kainodaros triukas dažniausiai naudojamas apžaisti klientą, paslėpiant mažą palūkanų norma administravimo mokestyje.

Paskolos pratęsimo mokestis

Jeigu matote, kad pasiskolintos pinigų sumos Jums niekaip nepavyksta atiduoti laiku – tokiu atveju verta pagalvoti apie paskolos prasitęsimo laiko tarpą. Žinoma, jis yra papildomai apmokestinamas. Mokesčiai varijuoja priklausomai nuo to, kiek laiko norite atidėti mokėjimo pabaigą ir kiek esate dar negrąžinęs pinigų. Siekiant suvokti, kiek jums tai kainuos – kreipkitės individualiai į kompaniją ir jums bus detalizuota.

Išankstinio grąžinimo mokestis

Šis mokestis yra itin aktualus norint gražinti ankščiau arba refinansuojant paskolą. Priklausomai nuo įmonės – jums gali tekti sumokėti visus kaštus sutartus sudarius sutartį, ypač jei tai trumpalaikis kreditas. T.y. jus nieko nesutaupysite gražindami ankščiau. Jei tai ilgalaikis įsipareigojimas, sąlygos dažnai būna daug liberalesnės ir atidavus paskolą ankščiau galima sutaupyti. Lietuvos bankas taip pat yra reglamentavęs išansktinio paskolos gražinimo taisykles, kurių privalo laikytis kiekvienas legalus kreditorius. Sutarties sąlygos yra individualios, tad rekomenduotina, gerai įvertinti galimas pasekmes ir scenarijus prieš pasirašant sutartį.