Visi esate girdėję istorijų, kaip didžiulės ilgalaikės paskolos ar greitieji kreditai iš bankų sugriauna žmonių gyvenimus ir paverčia atsakingas skolinimasisjuos finansiniais įkaitais. Ne paslaptis, kad visi apsiašaroję nelaimėliai, kurie teigia, jog greitųjų kreditų kompanijos juos apgavo ir įviliojo į jiems nenaudingas pinkles, dažniausiai būna pasiėmę kelis ar net kelioliką (!) greitųjų kreditų ir neapskaičiavę savo galimybių bei įsipareigojimų naštos. Būtent todėl kritikos strėles reikėtų kreipti ne į finansinę pagalbą teikiančias įmones, bet į nepakankamą ekonominį išsilavinimą turinčius žmonės.

Jei nenorite atsidurti panašioje situacijoje ir suprasti, kokia rizika yra pateisinama jūsų konkrečioje situacijoje, turite žinoti keletą pagrindinių principų, kuriais derėtų vadovautis skolinantis pinigus.

  1. Atlikite namų darbus. Prieš priimdami sprendimą skolintis, atsisėskite prie kompiuterio su užrašų knygutę ir atlikite nesudėtingus skaičiavimus – palyginimus. Visų pirma, nepasiduokite mitui, jog kuo ilgesniam laikotarpiui pasiimsite kreditą,skolos tuo mažesnė finansinė atsakomybė jus slėgs. Tai yra netiesa. Šioje vietoje smarkiai sužaidžia psichologinis momentas – žmonėms atrodo, jog kuo ilgiau jie mokės kreditą, tuo mažesnės sumos pasiskirstys kiekvienam mokėjimo laikotarpiui ir taip bus lengviau. Kaip bebūtų, finansai ir ekonomika nėra tinkama vieta emocijoms ir psichologiniams impulsams – čia viskas turi būti pagrįsta skaičiais ir skaičiavimais. Kuo trumpesniam laikotarpiui pasiskolinsite, tuo jūsų greitasis kreditas bus pigesnis. Be to, ilgoje perspektyvoje gali atsirasti papildomų finansinių įsipareigojimų arba gali pablogėti jūsų finansinė padėtis (pvz. sumažėti mėnesinės pajamos), dėl ko kredito našta taps nepakeliama. Skolindamiesi trumpam laikotarpiui, šią riziką jūs gerokai sumažinsite. Taip pat, nepatingėkite susirasti ir palyginti visų (ar bent daugumos) greituosius kreditus teikiančių įmonių palūkanų normas. Nepamirškite, jog dažnai yra taikomos įvairios akcijos, taip pat gali būti įvairių išimčių, todėl visą informaciją perskaitykite atidžiai ir nepraleiskite svarbios informacijos. Taip pat atkreipkite dėmesį į papildomus mokesčius (pvz. administracinius kaštus), kurie dažnai būna nurodomi itin smulkiomis raidėmis, nepastebimoje vietoje. Jei skolinatės nedidelę sumą, tokie mokesčiai gali atsieiti daugiau, nei pačios palūkanos.

 

  1. Nedarykite skubotų sprendimų. Dažnas atvejis, kuomet kredito įmokos tampa nepakeliama našta, tai tuomet, kai žmogus pasiskolina skubotai ir visko neapsvarstęs, o kartais ir būdamas nestabilios būklės (pvz. apsvaigęs nuo alkoholio). Pasidarykite mini planelį, kiek pinigų kiekvieną mėnesį reikės atsidėti kredito įmokoms. Pabandykite įsivaizduoti, ar tai itin neapsunkins jūsų kasdienybės. Jei dėl kredito įmokų jums teks taupyti išlaidas maisto produktams – blogas ženklas. Niekada nedėkite parašo ant sutarties, kurios iki galo neperskaitėte ar nesuprantate. Jei turite specifinių klausimų, į kuriuos atsakymų savarankiškai surasti nesugebate, visuomet galite susisiekti su greituosius kreditus teikiančios įmonės aptarnaujančiu personalu ir gausite išsamią bei profesionalią konsultaciją.

 

  1. Pasiskolinus svarbiausia disciplina. Kai pinigai jau gulės jūsų sąskaitoje, o kredito kompanija turės jūsų parašą ant paskolos sutarties, laikykitės griežtos disciplinos. Visada stenkitės įmokas sumokėti laiku. Jei vėluosite grąžinti skolą, tai atsilieps ne tik jūsų kredito istorijai (ateityje taps sunkiau pasiskolinti iš bankų), bet ir piniginei, kadangi prie palūkanų dar turėsite sumokėti ir delspinigius. Disciplinos taip pat reikia laikytis planuojant savo asmeninius finansus. Kredito įmokas priskirkite prie svarbiausių išlaidų grupės ir tik tuomet, kai užteks lėšų patiems svarbiausiems dalykams, likusius pinigus galėsite išleisti prabangos prekėms, kurios galbūt nėra būtinybė.

 

Jei laikysitės visų šių principų, tikimybė jog įklimpsite į finansinius nemalonumus, bus tikrai maža. Taip pat siūlome pasinaudoti įvairias nemokamais skaičiuotuvais, kurie pagal jūsų pajamas ir turimus finansinius įsipareigojimus nustatys, kokią pinigų sumą skolintis yra adekvatu. Tokiu būdu sužinosite savo skolinimosi galimybių ribas.